24 listopada 2015

Kolekcja czy manifest? Druga odsłona Arkadiusa

“Moda nie istnieje wyłącznie poprzez sukienki,
Moda jest na niebie, na ulicy,
Moda to pomysły, sposób w jaki żyjemy,
I to co się dzieje wokół nas” - Coco Chanel

Nowa kolekcja PiFashion to ubrania ...których nie ma. Czy tak wygląda nowa moda polska? Nie, tak wygląda modowy1 manifest.

fot. Paweł Tkaczyk / materiały prasowe

Arkadiusz Weremczuk, idąc za tropem wielu, postanowił podnieść temat nadprodukcji w przemyśle mody. Wyraził też głośny sprzeciw wobec nadmiernego konsumpcjonizmu. Oryginalnie jak na projektanta ubrań.

Kolekcja INVISIBLE COLLECTION / INVISIBLE CONCEPTION to również „odmowa przyzwolenia na okrucieństwa przemysłu, który nieludzko wykorzystuje najbardziej utalentowanych projektantów oraz zatrudnia pracowników w sweathopach”2. Projektant wstrzelił się tym samym w okres, w którym najwybitniejsi projektanci, pełniący funkcje dyrektorów artystycznych wielu światowych domów mody, w niewyjaśnionych okolicznościach, odchodzą ze swoich stanowisk.

STOP!
Świat pędzi, a my razem z nim. A, że popyt warunkuje podaż, na przestrzeni ostatnich lat powstało mnóstwo działań, organizacji, w końcu rzeczy, z serii slow: slow food, slow fashion, slow life. Arkadius też zachęca do tego, żeby się zatrzymać, przestać pędzić i dawać się wykorzystywać. Jeśli już zdołamy to zrobić, może uświadomimy sobie, że moda to my, nasze emocje, uczucia, nasz stosunek do pracy, ludzi, nasza druga skóra. No właśnie – druga skóra, tak modę (ubranie) określiła Alicja Kuczyńska w swojej książce „Wzory modne w życiu codziennym”3. Projektant swój sprzeciw pokazał w dość dobitny sposób projektując kolekcję niewidzialną. Postaci na zdjęciach, autorstwa Pawła Tkaczyka, występują nago, samodzielnie lub z partnerami. Ta kolekcja/manifest ma nam (odbiorcom) dać pole do popisu, miejsce do wyobrażeń, projekcji. Kolekcja ma zmusić do myślenia. Założenia piękne, ale i w nich kryje się wątek komercyjny. Być może w najnowszej kolekcji PiFashion nie ma ubrań, które można kupić, są za to autorskie, odręczne ilustracje oraz kampanijne zdjęcia, które mogą trafić do zainteresowanych wraz z Certyfikatem podpisanym przez wybranego artystę oraz projektanta.

Prawda jest taka, że Arkadius już wcześniej zaskakiwał, tworzył skandale i wzbudzał kontrowersje. Szczególnie tym co pokazywał na wybiegu. Powrócił po 10 latach z nowym projektem i kolekcją, w której ...sam siebie uśmiercił. Arkadius nic nie musi, za to wiele może i jak widać chce. Zastanawiam się tylko czy jesteśmy na to gotowi?

fot. Paweł Tkaczyk / materiały prasowe
 

1 Kiedy w końcu wprowadzimy to słowo do słownika języka polskiego? Chciałabym móc posługiwać się nim „legalnie”. Apeluję.
2 Materiały prasowe.
3 Kuczyńska Alicja, Wzory modne w życiu codziennym, Warszawa: Wiedza Powszechna, 1983.

Ania Wawszkiewicz

Moda to coś więcej. Niż ciuchy, looki, wyprzedaże i ałtfity. Moda to przekazy, emocje, system korelacji, język. Słowami walczę o to by o tym pamiętać. Poza tym bywam tu i tam, czytam to i tamto, piszę tu i ówdzie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz