13 czerwca 2013

Moda na edukację (mody).

Moda na modę, która obecnie trwa w najlepsze, nareszcie zaczęła domagać się regulacji w zakresie edukacji na kierunkach związanych z modą i projektowaniem. Rozwijająca się wciąż branża mody zmusza uczelnie do tworzenia coraz to nowych specjalizacji, poszerzania programów i dodawania przedmiotów prowadzonych przez nowych wykładowców.


W Polsce wyróżnić należy pięć uczelni, o których warto wspomnieć słów kilka:
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Najstarsza i najbardziej prestiżowa szkołą tego typu w Polsce. Jej historia sięga 1946roku. W swoim programie posiada specjalizacje ogólnoplastyczne, ale i kilkanaście innych: projektowanie wyrobów ze skóry, projektowanie form złotniczych, tkanina eksperymentalna itd.. Grupy studentów liczą maksymalnie kilkanaście osób. Opłata za studia zaoczne I stopnia to 5440zł/rok, a II stopnia – 6600zł/rok

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Powstała w 1994roku. Studia trwają 5 semestrów i kończą się konkursem Cracow Fashion Awards. Dla zachęcenia potencjalnych studentów szkoła organizuje wakacyjne kursy i szkolenia. Rekrutacja następuje według kolejności zgłoszeń. Specjalizacje jakie proponuje szkoła to m.in.: projektowanie ubioru, obuwia, biżuterii, tkaniny, akcesoriów, rysunek żurnalowy, fotografia mody. Opłata za studia dzienne to 4350zł/rok, a zaoczne – 3720zł/rok

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jedyna niepubliczna szkoła, która pozwala uzyskać tytuł magistra. Studia dzienne i zaoczne na tej uczelni kosztować nas będą 816zł/rok

Międzynarodowa Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Kształcenie na tej uczelni trwa dwa i pół roku. Rekrutacja na studia przebiega według kolejności zgłoszeń. Szkołą organizuje kursy i szkolenia w 2-4osobowych grupach. Koszt studiów na MSKIPU to 4230zł/rok.

Via Moda Polsko-Włoski Instytut Designu i Managementu w Warszawie. Najmłodsza szkołą tego typu. Oferuje m.in. studia podyplomowe na kierunkach: zarządzanie w sektorach mody, zarządzanie marką luksusową, prognozowanie trendów w modzie i designie, jak również studia licencjackie na kierunku wzornictwo. Dodatkowo organizowane są szkolenia tematyczne dla firm i klientów indywidualnych. Opłata za studia w tej szkole to 7500zł/rok.

W edukacji formalnej, której przykładami są wymienione uczelnie, nie tylko prestiż uczelni, program, specjalizacja, wykładowca się liczy, ale również ...umiejscowienie. Łatwiej wejść do branży będąc studentem w Warszawie, Krakowie czy Łodzi i już w czasie studiów torując sobie drogę na szczyt. Oczywiście wielkie talenty nie potrzebują stolicy by się wybić, ale umiejscowienie uczelni jest jednym z czynników ułatwiających dobry start.

Praktyka czyni mistrza, głosi prastare przysłowie. I dobrze głosi, ponieważ oprócz edukacji formalnej mamy też do czynienia z edukacją poza formalną. W jej skład wchodzą m.in. wolontariat, praktyka czy staż. Edukacja tego typu łączy w sobie pozyskiwanie wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych w jednym czasie. Poprzez uczenie w działaniu i doświadczaniu uczymy się nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to jedna z najbardziej efektywnych edukacji w ogóle. Jest dobrowolna, nikt nas do niej nie zmusza. Jest przemyślana, zanim się na nią zdecydujemy możemy szczegółowo wybrać miejsce, organizacje, event, przełożonego, zespół. Jest dwojako bezpłatna, po pierwsze – nie zapłacimy za nią ani złotówki, po drugie – ani złotówka nie trafi do naszego portfela (w wyjątkowych przypadkach kilka groszy).

To taki temat rzeka, na którym mogłabym popłynąć iii ...popłynęłam w swojej pracy licencjackiej. Powyższy tekst ma tylko zakreślić problem i mam nadzieję, że zakreślił. Zobaczcie jak edukowali się czołowi polscy projektanci:
♦ Gosia Baczyńska – Wydział Projektowania Ceramiki i Szkła, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu,
Robert Kupisz – liceum artystyczne, studia pedagogiczne w Kielcach,
Paprocki & Brzozowski – Wydział Tkaniny i Ubioru, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi,
♦ Maciej Zień – liceum sztuk plastycznych,
Łukasz Jemioł – Wydział Tkaniny i Ubioru, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.
______________________________________________________



Tekst powstał w ramach projektu Fashion Weekend
na podstawie audycji radiowej o tym samym tytule
emitowanej w Radio Żory - 09 czerwca 2013
 

Ania Wawszkiewicz

Moda to coś więcej. Niż ciuchy, looki, wyprzedaże i ałtfity. Moda to przekazy, emocje, system korelacji, język. Słowami walczę o to by o tym pamiętać. Poza tym bywam tu i tam, czytam to i tamto, piszę tu i ówdzie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz