23 marca 2013

Cracow Fashion Week dla każdego.

Pisząc o Cracow Fashion Week napisać powinnam przede wszystkim o tym co działo się na wybiegu, która kolekcja mnie zachwyciła, a która zawiodła, który z ponad 40 projektantów zachwycił jury, władze uczelni i tak dalej. Ale o tym nie napiszę. Nie ze złości czy lenistwa. Nie napisze dlatego, ze mnie tam po prostu nie było. Cracow Fashion Awards (będący częścią CFW) to coroczny konkurs dla młodych projektantów, studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru , na którym również corocznie obowiązują zaproszenia szczerze mówiąc nie zabiegałam jakoś specjalnie o to, żeby to zaproszenie zdobyć. Z perspektywy czasu - żałuję. Znany dziennikarz modowy nazwał ta edycję "najlepszą w historii".

Ale, ale. W tym roku finał konkursu nie był jedyna atrakcją. Studiując dokładnie program można nawet powiedzieć ze był jedną z wielu. Pokazy, wystawy, szkolenia, warsztaty, konferencje blogerów, wykłady i wiele wiele innych atrakcji czekało na potencjalnych uczestników. Każdy mógł znaleźć w programie swój obszar zainteresowań. Ja, z ogromne chęcią, spędziłam słoneczne niedzielne popołudnie na wykładach w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

1) Michała Zaczyńskiego lubię, cenię i czytam. Nie owija w bawełnę, nie koloryzuje, nie słodzi. Ma doświadczenie i wiedzę potrzebna do pracy dziennikarza modowego. Jest po prostu prawdziwy. Już po pierwszych zdaniach wykładu wiedziałam, ze lepiej pisze niż mówi, ale jest jednym z tych, który najlepiej wytłumaczyć może filozofię "krytyki mody". Treści wykładu oczywiście konkretne, poparte licznymi przykładami z poprzednich edycji CFA (na +).

Co oceniają krytycy mody, na co zwraca uwagę jury licznych konkursów dla młodych, i nie tylko, projektantów, czym kieruje się M.Z. w wydawaniu opinio ba temat kolekcji?
• spójność kolekcji (wizja)
• jakość materiału (zeszłoroczna finalistka Ania Walicka zainwestowała pożyczone pieniądze w autorskie buty z dłońmi, OPŁACAŁO SIĘ)
• oryginalność
• stylizacja
• wykonanie
• adresat (w tegorocznej edycji konkursu wzięła udział projektantka, która stworzyła z zaprezentowała kolekcję dla dzieci w wieku 5/6lat)
• gust jurorów (nie czarujmy się, nikt nie jest obiektywny, każdy wydaje SWOJĄ opinie)
• pokaz
Z innych, różnych, dziwnych ciekawostek: czy wiedzieliście, że szal (noszenie, zawijanie, posiadanie) ma zatrzymywać artystów w realnym świecie? Podobno potwierdza to psychologia mody. Ciekawe, ciekawe, bo ja uwielbiam nosić homonta nawet w 20stopniowym cieple.

2) Jerzy Antkowiak nie jest modny, Jerzy Antkowiak jest modą. Mam nadzieję, za nie urazi go fakt, ze nazwę go legendą. Ma to jak najbardziej pozytywny wydźwięk. Jego wykład zatytułowany "Chłopcy znikąd, czyli rozterki młodych projektantów" nie miał ze swoim tytułem noc wspólnego. Ale czy to ma jakieś znaczenie? Ważna jest obecność, chęć przekazywania swojej wiedzy, przedstawiania swojego poglądu na różne tematy. Nieoficjalnie - cholernie miły i życzliwy człowiek, zakręcony do granic, pomocny (o ile to możliwe) i ...zupełnie nie nowoczesny. Wspomniał, ze dopiero niedawno przerzucił się z pisania artykułów dużymi literami na papierze na ...maszynę do pisania.

3) Katarzyna Orzechowska, z portalu socjomania była dla mnie ogromnym znakiem zapytania, który okazał się składnicą wiedzy. Socjolog, której pasja jest moda postanowiła połączyć swoją prace za swoją pasja. W wyniku tego postała seria warsztatów we współpracy z K MAG oraz m.in wykład w ramach CFW. Wychodząc od stwierdzenia "Internet stworzył nowy porządek w modzie" w czasie wykładu staraliśmy się poprzez konkretne przykłady potwierdzić lub obalić ta tezę. Zdecydowanie potwierdziliśmy. Rewolucje w nowych mediach rozpoczęła znana marka Burberry, która w 2011 roku na portalu Twitter zainicjowała Tweetwalk, czyli pokaz kolekcji z backstage. Wspominaliśmy o fanpage'ach, hash tag'ach, infografikach, pre- i posteventach, słynnej akcje Tony Burch "Twoje miejsce w pierwszym rzędzie" i wielu wielu innych.

Cały niedzielny dzień uważam za udany. Lubię być w miejscach, w których CHCE BYĆ I wśród ludzi, którzy mnie inspirują i motywują.
Na koniec dodam, że Cracow Fashion Week jeszcze się nie skończył. Trwa do 24.03. 

Dlatego też spragnionych modowych doznań zapraszam (w imieniu swoim, nie organizatorów) do Krakowa.

Ania Wawszkiewicz

Moda to coś więcej. Niż ciuchy, looki, wyprzedaże i ałtfity. Moda to przekazy, emocje, system korelacji, język. Słowami walczę o to by o tym pamiętać. Poza tym bywam tu i tam, czytam to i tamto, piszę tu i ówdzie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz