22 października 2014

Kto pokaże się w Łodzi? Strefa DESIGNER AVENUE

Główna strefa pokazów, ogromna hala EXPO i tysiące obserwatorów na widowni. To właśnie tam doskonale widać, że FashionPhilosophy Fashion Week Poland jest największym wydarzeniem modowym w Polsce. Głośne nazwiska, rozpoznawalni projektanci. Jesteś ciekawy co pokażą na wybiegu?


MAGDA FLORYSZCZYK
Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, stypendystka włoskiej akademii KOEFIA. W swoich projektach stawia na minimalizm i funkcjonalność. Proste z pozoru formy zaskakują, kiedy zdołamy przyjrzeć się im bliżej. Projektantka dba o każdy detal, najwyższej jakości materiały i wykończenia. Kolekcja „Kalemba” to konsekwentna kontynuacja tego, co zdążyliśmy już zobaczyć w poprzednich propozycjach projektantki. Czyste formy wykorzystujące system warstwowości. Symetria i asymetria. Biel i granat. Błękit i złoto. Bawełna, poliester, jedwab i ortalion.

NAH-NU KATARZYNA SKOREK
Katarzyna Skorek, projektantka marki kocha modę, ale traktuje ją przedmiotowo. Przedmiotem, za który moda jest uważana, zdaniem projektantki, jest sztuka. Projekty powstają w 100% w Polsce. Ostatnio zagościły m.in. na wybiegach MQ Vienna Fashion Week.

KATARZYNA ŁĘCKA
Członkini brytyjskiego Stowarzyszenia Fashion & Textile, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, florenckiej Polimody, a także londyńskiego Central Saint Martins College of Art zainspirowała się postacią kobiety niezależnej. Współczesna wojowniczka, podobnie jak jej historyczny pierwowzór, musi być silna, ale nie może zatracić swojej kobiecości. Projektantka zaproponuje motywy zaczerpnięte ze starożytnej Grecji i Rzymu, a kolorystyką nawiązuje do epoki Inków.

KĘDZIOREK
Absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych co roku projektuje cztery kolekcje, z czego dwie na łódzkim tygodniu mody. Najnowsza, na sezon wiosna – lato 2015 to 32 sylwetki, które tworzą opowieść o stanie świadomości. Będzie futurystycznie, irracjonalnie. Zastosowane tkaniny: kompaktowe, dwustronne, a do tego plastik, industrialna siatka 3D, powlekany len.

CLAUDIA DANNA
Projektantka mieszka i pracuje w Rzymie. Inspiracji do stworzenia kolekcji często szuka w naturze, żywiołach i świecie zwierząt. To właśnie dzięki temu kolekcje są przepełnione symboliką. Wykorzystywane materiały pochodzą z recyklingu - guma, plastik, żywica. To jeden z tych pokazów, na które warto czekać. Z pewnością zaskoczy odejściem od standardowego postrzegania piękna.
   
Fot.: http://www.claudiadanna.com/decay-zip/

NANKO
Minimalizm, funkcjonalność i nowoczesność to podstawa, która łączy wszystkie projekty tej marki skierowanej do młodych, odważnych. Eksperymentalne fasony będą idealnie pasowały do osób poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań i ceniących oryginalny wygląd.

BAJER OLA-BOLA
U niej moda i sztuka idą w parze. W najnowszej kolekcji damskie i męskie ubrania tworzone są dla tych, którzy cenią wygodę i indywidualność. „Fylgir” (z języka islandzkiego – nieodłącznie) zainspirowana została organicznością. Autorskie wzory wykonane różnymi technikami wypełnią ubrania z jedwabiu, szyfonu, wełny i bawełny.

RANITA SOBAŃSKA FOR 4F
Nowoczesne technologie i sport to dziedziny, które coraz częściej się przeplatają. Współczesność daje nieograniczone możliwości, które chętnie wykorzystujemy. Kluczowym elementem kolekcji Ranity Sobańskiej dla marki 4F jest wykorzystanie technologii LED. To właśnie ruch i światło będą stanowiły motywy przewodnie kolekcji.

ODIO I JAKUB PIECZARKOWSKI
Lakonicznie o kolekcji napisali: „Quos Deus vult perdere prius dementat – Eurypides”, ale z doświadczenia wiem, że WARTO, a nawet trzeba tam być. To będzie jeden z tych pokazów, który odwróci do góry nogami każdy kanon, obali stereotyp. Jeden z tych, na których z zaskoczenia przenikającego się z zachwytem, nie zdążysz wyciągnąć z kieszeni telefonu, żeby zrobić zdjęcie na Insta. Jeden z tych, na których odetchniesz z ulgą stwierdzając, że polska moda ma się dobrze.

NUNO GAMA
Portugalski projektant, który często wykorzystuje elementy związane z narodowością i kulturą lokalną. Oprócz odzieży projektuje obuwie, torebki i akcesoria skórzane. Posiada również linię odzieży sportowej "Nuno pur Nuno Gama". Ostatnia kolekcja, zaprezentowana w ramach Moda Lisboa zachwyciła ciekawym podejściem do męskiej elegancji. Projektant nie boi się kolorów. Takich mężczyzn z przyjemnością oglądałoby się na ulicach. Może akurat będzie to trend, który przejdzie „z wybiegu na bruk”?
   Fot.: https://www.facebook.com/GamaNuno

MALGRAU
Naturalne materiały: jedwab, len z kaszmirem i bawełna. Proste formy: delikatne plisowania, gniecenia, wytłoczenia. A do tego stonowana kolorystyka: biel, beż, zimne szarości, a także pudrowe róże i chłodny niebieski. W głowie od razu rysuje się obraz kolekcji zimowej, a tymczasem to propozycje marki na sezon wiosna – lato 2015.

NATASHA PAVLUCHENKO
Projektantka lubi łamać stereotypy. Na przekór wszystkiemu nie otworzyła swojego butiku w stołecznej Warszawie, tylko w Bielsku-Białej. W ostatniej kolekcji do koronkowych, delikatnych, ultrakobiecych sukienek dobrała ciężkie, płaskie buty wiązane. Tym razem po raz kolejny zaprezentuje kolekcję, które dedykowana jest wszystkim, którzy nie chcą zatracić się w szarym tłumie „masowości”.

ŁUKASZ JEMIOŁ BASIC
Pokaz kolekcji basic Łukasza Jemioła to już tradycja łódzkiego tygodnia mody. Tworzyć projekty, które dobrze wyglądają w świetle sztucznym i rzeczywistym, na podłożu płaskim i na bruku, to wyzwanie. Jemioł podejmuje je cztery razy w roku. Z powodzeniem. WARTO!

AGA POU
Projektantka pokaże nieco sztuki i kultury arabskiej ukrytej w warstwach ubrań. Pojawią się charakterystyczne ornamenty i kolorystyka.

CONFASHION
Autorska marka, w której na piedestale postawione zostało ...ludzkie ciało. Wygoda i identyfikacja jest tutaj punktem wyjścia. Kolekcja „Dresscode is broken… ENTER (the Void)” opowiadać będzie o nieskończonej możliwości wyborów. Tytuł kolekcji bezpośrednio nawiązuje do filmu Gaspara Noego. Pojawią się intensywne, neonowe kolory jako odwołanie do nocnych świateł wiecznie żywego Tokio, ręcznie malowane materiały i autorskie akcesoria.
   Fot.:  https://www.facebook.com/C0NFASHI0N

JAROSŁAW EWERT
Projektanci raz po raz zabierają nas w jakieś mentalne podróże. Wraz z rozpoczęciem pokazu Ewerta przeniesiemy się do Japonii, którą projektant pokaże nam w nowoczesnym wydaniu.

ALEKS KURKOWSKI
Choć polsko-niemiecka projektantka założyła swoją markę zaledwie dwa lata temu, już zdołała ugruntować swoją pozycję w branży. Każda jej kolekcja jest stworzona na bazie naturalnych materiałów organicznych, które skłaniają do zwrócenia uwagi na odpowiedzialność ekologiczną.

NENUKKO
Jeśli lubisz miejski styl, jeśli szukasz dobrego wzornictwa – dobrze trafiłeś. Nenukko co sezon prezentuje kolekcje, które są komentarzem do rzeczywistości zastanej. Tym razem tematyka krąży wokół rozczarowania kulturą masową, znużenia konsumpcją i tęsknotą za autentycznymi więziami międzyludzkimi. Do zobaczenia na pokazie!

MICHAŁ SZULC SOLD
To nazwisko warto zapamiętać. W poprzednich kolekcjach po mistrzowsku pokazywał swoje propozycje na miejski styl. Śmiało porusza się po wymagającej kolorystyce. Zaskakuje pomysłem i pięknem w prostocie.

DAWID TOMASZEWSKI
Kolekcja "Suprematism" inspirowana jest rosyjskim konstruktywizmem i elementami stylu Bauhaus. W kolekcji przeplatają się minimalizm i dbałość o detal, biały kaszmir i czerwona kozia skóra, haft i koronka. Tutaj nie będzie zaskoczeń. BĘDZIE PIĘKNIE.
   Fot.: http://www.studio-tomaszewski.com/en/autumnwinter2014-15



Ania Wawszkiewicz

Moda to coś więcej. Niż ciuchy, looki, wyprzedaże i ałtfity. Moda to przekazy, emocje, system korelacji, język. Słowami walczę o to by o tym pamiętać. Poza tym bywam tu i tam, czytam to i tamto, piszę tu i ówdzie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz